HTML

Lépten-Nyomon

Blogom elsősorban a természet sokszínűségéről és szépségéről, ill. a gyerekek természet szeretetre való neveléséről szól. Aki ezen keresztül kedvet kapna a programjaimra és lépten-nyomon velem tart majd, az a természet ösvényein megtanulhatja miként lehetünk képesek minél többet felfogni és megérteni a körülöttünk lévő világból.

Friss topikok

  • Első mohikán: @LéptenNyomon: Igen, igazad lehet. A lépésenkénti problémamegoldás, és ezek egymás utáni megtanulá... (2014.02.14. 14:35) Gondolkodó madarak

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Egyszerű madáretetők készítése percek alatt!

2013.12.12. 12:17 LéptenNyomon

Lassan már havat is hoz a tél és egyre többször ébredünk úgy, hogy a kinti hőmérséklet pár fokkal a nulla fok alatt van. Akik tehetik és szeretik a madarakat, azok már minden bizonnyal felkészültek a téli madáretetésre, és előhozták a garázsból, vagy a kamrából a tavasszal eltett madáretetőket. Azonban biztosan akadnak olyanok is, akik szívesen gyönyörködnének az otthonukba csalogatott madarakban, de nincs etetőjük, amit kiakaszthatnának, ahhoz meg nem elég elszántak, hogy fából barkácsoljanak össze egyet. Ezért úgy gondoltam, hogy most olyan megoldásokkal próbálok segíteni a madárszerető, de eszköztelen olvasóimnak, amivel könnyen és egyszerűen tudnak majd maguknak szép és esztétikus madáretetőt készíteni akár néhány perc alatt is. A madáretetők előkészítéséhez ráadásul nem is kell elmenni semmilyen anyagboltba, hiszen mindent megtalálunk bármelyik háztartásban.
Kezdjük mindjárt a legegyszerűbbekkel!
 
  •  Narancsetető

Ennek az etetőnek az elkészítéséhez igazán nem kell más, csak hogy szeressük a narancsot, vagy a grapefruitot. Mikor a narancsot, vagy a grapefruitot esszük, akkor arra figyeljünk, hogy a pucolásnál ne szabdaljuk szét a héját, hanem előbb vágjuk félbe a gyümölcsöt, majd kanalazzuk ki belőle a lédús gerezdeket, amiket azonnal meg is ehetünk. Az etető készítéshez ugyanis csak a héjra lesz szükségünk. Ezt követően a félgömb alakú héjba, kereszt irányba két kis hurkapálcát szúrunk, majd ezekre a pálcákra kis szalagot kötünk és már készen is vagyunk. A szalagok segítségével kiakaszthatjuk etetőnket és az öblös héjat pedig feltölthetjük madáreleséggel. Máris jöhetnek a madarak!
IMG_0010.jpg
  • Almaetető 1

Ez az egyik legegyszerűbb megoldás, hogy kedveskedjünk a madaraknak, ráadásul akár már a 4 éves gyerekeket is bevonhatjuk a készítésbe. Kitűnő közös családi programnak lehet a része ez az etető készítés.
Semmi más dolgunk nincs, minthogy vegyünk egy almát és szépen teletűzdeljük kis napraforgómagokkal. Az alma szárára kössünk egy kis madzagot, vagy cérnát és ennél fogva ki is lehet akasztani a kertbe, vagy akár az erkélyre. Kell ennél egyszerűbb?

IMG_0017.jpg

  • Almaetető 2

Most előbb az alma derekát kivájjuk, vagy körberágcsáljuk. Ezt is a száránál fogva akasztjuk fel, de most a magokat nem a külsejébe nyomkodjuk, hanem a párkány szerűen kialakított almába szórjuk. Ha esetleg túl keskenyre faragtuk az almánkat és az kettévált, akkor sincs semmi veszve, hiszen ha egy hurkapálcát a tengelyénél hosszában keresztülszúrunk, máris újra összeállhat az almánk.
IMG_0040.jpg
  • Hálós etető

Mindenki vesz néha citromot, narancsot, vagy krumplit a boltban, amiket gyakran kis netz hálóban árulnak. Eddig kidobtuk őket, de ezután tartsuk meg, mert ilyenkor télen jó szolgálatot tehetnek még. Ezekbe a hálókba töltünk madáreleséget, majd a háló száját összekötve kiakaszthatjuk a madaraknak, akik nagyon fognak örülni ennek a kedveskedésnek.
IMG_0019.jpg
  • Cérnás/hurkapálcás etető

Szintén egy egyszerű módja, hogy hogyan csaljuk közel magunkhoz a madarakat. Csak egy tűre és egy cérnára lesz szükségünk. Most egymás után fűzzük fel a különféle eleségeket a cérnára. Erre a legalkalmasabb a dió és a különféle bogyók (pl. csipkebogyó).
Készíthetjük hurkapálcából is cérna helyett, de akkor inkább gyümölcsöket szúrjunk fel, mintha saslikot készítenénk!
 
IMG_0025.jpg
  • Tobozos etető

Ennek az etetőnek az elkészítése kissé több előkészületet igényel, de szintén egyszerű és nagyon jól mutat majd. Szükségünk lesz ehhez egy fenyőtobozra. Lehetőleg erdei fenyő tobozát keressük, mert az a legalkalmasabb erre. Nem baj, ha nincsenek kinyílva a tobozok, amiket találunk, mert otthon a meleg radiátoron egy fél nap alatt kinyílhatnak. Ha ez megvan, akkor szükségünk lesz egy kis zsírra. A zsírt lehetőleg kicsit hűtsük le, hogy keményedjen meg, mert így tisztább és könnyebb lesz vele dolgozni. Most jöhet a móka! Először kössünk egy cérnát a tobozunk csúcsára, amivel majd kiakaszthatjuk a fákra! Ha ezt elmulasztjuk, akkor a később már sokkal körülményesebb lesz. Most egy kanállal szépen kikanalazunk egy adag zsírt, majd a toboz pikkelyei közé nyomjuk. Így kenjük körbe a tobozt zsírral. A tobozt meghempergetjük a vegyes madáreleségünkbe úgy, mint a húst a panírba és a zsíros tobozunkból máris egy szép maggal bevont labdácska válik.
IMG_0036.jpg
  • Tejesdobozos etető

Szintén egy egyszerű és pillanatok alatt elkészíthető etető a dobozos etető. A tejesdoboz egyik oldalsó hosszanti élét alul és felül vízszintesen bevágjuk majd a doboz élét benyomjuk a doboz belsejébe. Ilyen egyszerű és készen is van. A magot a dobozba szórhatjuk amit a madarak elérnek, de elázni nem tud. 
7.jpg

 

Kissé több időt és eszközt igénylő madáretetők készítése:

 
  • Flakonos önetető

Talán ez a legprofibb etető, amit otthon a hulladékainkból könnyen és gyorsan ki tudunk alakítani. Az elkészítéséhez csak két hasonló üres pillepalackra lesz szükségünk. Az egyik palackot a derekánál kettévágjuk, majd a felső részt fejjel lefele visszahelyezzük az alsó részbe. A két különálló részt celluxszal rögzítjük egymáshoz. Most vágjunk egy kis nyílást az alsó részbe, amin keresztül majd a madarak kicsipegethetik a magokat!  Már majdnem készen is vagyunk. Már csak a  maradék palacknak kell levágjuk az alját és az összeragasztott palackunk tetejére tenni. Ennyi! A magokkal feltöltött etetőnk automatikusan fogja pótolni a palackunk aljából elfogyott eleséget, csak arra kell figyeljünk, hogy néha töltsük újra az egész etetőnket.
Ha nem szeretnénk egy csupasz műanyag flakonnal elcsúfítani a kertünket, akkor az etetőnket ki is festhetjük, vagy fakéreggel burkolhatjuk.
15.jpg
  • Konzerves etető

Akinek van otthon olyan konzerves doboza, aminek a fedele műanyag, akkor abból is könnyedén készíthet etetőt. Csak vágjuk félbe a műanyag tetőt és fúrjunk egy lyukat a konzervdobozunk aljára! A féltetőt tegyük vissza a konzervdobozunkra a lyukon keresztül pedig húzzunk át egy zsineget! Ezzel készen is vagyunk. A zsineg segítségével kiakaszthatjuk a dobozunkat, amit töltsünk fel madáreleséggel. A dobozt szintén kedvünkre díszíthetjük.
14.jpg
  • Joghurtos etető

Sok joghurtot kis harangszerű műanyag tálkában árulják. Ha nem dobjuk ki ezeket a tálkákat, hanem az aljába egy lyukat fúrunk, amin keresztül egy cérnát és egy kampót helyezünk, akkor máris készen van egy újabb etetőnk. A harangban lévő kampóra akasszuk fel a cinegegolyónkat és már készen is vagyunk. Persze ez az etetőnk is szebb lehet, ha díszítjük a harangunk külsejét.
IMG_0019.jpg
  • Gyógyszeres etető

Sok műanyag gyógyszeres dobozt is alkalmassá tehetjük madáretetőnek. Ehhez semmi mást nem kell tennünk, mint az oldalára egy kis ablakot vágunk és szórunk a belsejébe eleséget. 
IMG_0030.jpg
Mindenkinek jó madáretető készítést kívánok!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://lepten-nyomon.blog.hu/api/trackback/id/tr85694307

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása